Síťový filtr RD EMI Neutralizer 4,6 kW

Je extrémně silný síťový filtr s galvanickým oddělením od sítě a integrovanou přepěťovou ochranou. Účinně omezuje všudypřítomné VF rušení z napájecí sítě a poskytuje tak vašim citlivým audio komponentům čistý zdroj elektrického proudu s extrémní zatížitelností. Zvětšením odstupu šumu na pozadí od užitečného signálu se zvuk stává křišťálovějším, s větším množstvím detailů.

Zjistit více 
Síťový filtr RD EMI Neutralizer 4,6 kW
Hloubka 43 cm
Šířka 50 cm
Výška 25 cm
Rozměry
€ 16 826
Cena
Síťový filtr RD EMI Neutralizer 4,6 kW - Black
Hloubka 43 cm
Šířka 50 cm
Výška 25 cm
Rozměry
€ 16 826
Cena
Popis produktu

Síťový filtr RD EMI Neutralizer 4,6 kW

Ručičkový ukazatel na předním panelu informuje o napětí v napájecí síti. Celkem jedenáct napájecích zásuvek umístěných na zadním panelu je rozděleno do dvou nezávislých napájecích okruhů. Každý napájecí okruh má vlastní oddělené transformátorové vinutí. Účinnou filtraci vysokofrekvenčních složek z napájecí sítě zajišťuje kombinovaný filtr vlastní výroby F4SX s integrovanou přepěťovou ochranou.

Parametry

Obecné parametry
Filtrace: Symetrického i asymetrického rušení
Filtrace: Filtrace DC stejnosměrné složky v síti
Vstupní a výstupní napětí: 230 V / 50 Hz +-10 %
Max. trvale přenášený výkon: 4600 W
Krátkodobý přenášený výkon: 4600 W
Příkon bez zatížení: 20 W
VF filtrace: 9 kHz až 4 GHz
Účinnost VF filtrace: -35 dB až -110 dB
Pojistka: 20 A/T
Tepelná ochrana proti trvalému přetížení transformátorů: 100°C
Obvod regulující proudovou špičku při zapnutí: Ano
Přepěťová ochrana
Aktivní i ve vypnutém stavu
Zkratový proud
Bleskojistky 8/20 µS 3x 20000 A
Výboje typu SURGE 3x 8000 A
Výboje typu BURST 3x 6000 A
Přepětí
Aktivace bleskojistky 350V
Výboje typu SURGE 4500 V
Výboje typu BURST 4500 V
Galvanicky oddělené napájecí okruhy
napájecí okruh 4100 W 1x
napájecí okruh 500 W 1x
Izolace mezi okruhy 10000 V
Izolace od napájecí sítě 10000 V
Rozměry
Rozměry: 495 x 425 x 245 mm
Hmotnost: 50 kg
Teplota okolí: -10 až +50°C
Typy zásuvek: 11 x European Schuko
Přesnost měřidla vstupního napětí: +-0,5 %
Stupeň krytí: IP20

Spojení vášně a technické dokonalosti

Koncepce funkčních částí EMI Neutralizeru vznikla spojením nejnáročnějších požadavků na bezpečnost, ochranu proti přepětí, a hlavně potlačení všudypřítomného rušení v elektrické síti. Vycházeli jsme z vlastních dvacetiletých zkušeností v oblasti EMC (elektromagnetické kompatibility). Víme, jaké rušení se v síti vyskytuje a jakým způsobem degraduje požitek při poslechu hudby. Víme, co chceme – slyšet detaily. Technicky vzato to znamená co nejvíce potlačit okolní rušení, aby se zvětšil odstup užitečného signálu od šumu. Toho jsme docílili rozdělením filtru na pět oddělených okruhů pomocí transformátorů T-ULN, doplněných vysoce účinným vstupním filtrem F4SX. Funkčnost finální konstrukce předčila naše očekávání. Výsledky měření, videa, reakce našich zákazníků budeme průběžně doplňovat.

Filtr je sestaven a všechny součástky a další jeho části jsou vyrobeny v České republice. Filtr je testován normovanými testy EU SURGE a BURST ve vojenské technické zkušebně ve Vyškově.

Specifika

Filtr F4SX

Náš vlastní unikátní audio filtr s integrovanou třístupňovou přepěťovou ochranou. Celkem čtyři filtrační stupně pracují v rozsahu 9 kHz až 4 GHz s účinností -23 dB až -100 dB. Filtrační stupně jsou navrženy pro velmi široký frekvenční rozsah. Nejvyšší účinnost filtru se nachází v pracovní oblasti dnes hojně rozšířených spínaných zdrojů. F4SX je navržen pro filtraci jak symetrického, tak nesymetrického síťového rušení.

Jako další významný filtrační prvek slouží integrovaná VF tlumivka s feritovým jádrem na PE potenciálu. Zemnící potenciál PE výstupních zásuvek je tedy také vysokofrekvěnčně oddělen od PE napájecí sítě.

Přepěťová ochrana je tvořena třemi sekcemi, kde první sekce tvořená trojicí bleskojistek pohlcuje vysoké pulzní energie (blesky). Druhou sekci tvoří trojice metal-oxidových varistorů pro absorpci rychlého pulzního přepětí. Třetí sekce se skládá z trojice rychlých varistorů pro eliminaci posledních zbytků vysokofrekvenčního přepětí.

Pět nezávislých galvanicky oddělených napájecích okruhů

Každý audio komponent si zaslouží pouze to nejlepší - vlastní napájecí okruh. Z této myšlenky vychází topologie EMI Neutralizeru. Nabízí celkem pět nezávislých napájecích okruhů pro každý audio komponent. Nedochází tedy k vzájemnému ovlivňování komponentů mezi sebou přes napájecí soustavu. Každý napájecí okruh je galvanicky oddělen od rozvodné sítě pomocí oddělovacího nízkošumového transformátoru T-ULN, který svou konstrukcí také redukuje VF rušení jak ze sítě, tak mezi komponenty navzájem.

Jeden 1000W okruh slouží pro napájení zesilovače se dvěma zásuvkami i pro napájení monobloků. Dále čtyři 100W okruhy pro napájení zdrojů signálu (CD, DAC, gramofon, počítač a další). (Dimenzace napájecího okruhu 100 W je zcela dostatečná pro zdroje signálu, které většinou mají trvalý příkon mnohem menší než 30 W.)

Nízkošumové Transformátory T-ULN

Transformátory T-ULN vlastní konstrukce jsou navrženy speciálně pro audio. Odstraňují harmonické složky a DC stejnosměrnou složku z napájecího napětí. Primární a sekundární vinutí jsou odděleny speciální izolační vrstvou pro minimalizaci parazitních kapacit mezi vinutími. Velmi malá kapacita mezi vinutími eliminuje přenos VF rušení ze sítě. Vinutí transformátoru jsou stíněná, vakuově impregnovaná a zalitá pro zamezení síťového brumu vinutí 50/100 Hz.

Ochranu proti trvalému přetížení každého transformátoru zajišťuje vratná tepelná pojistka, která odpojí přetížený okruh při teplotě vinutí transformátoru vyšší než 100°C.

Útlumová charakteristika

ve frekvenčním rozsahu 10 kHz až 30 MHz a 10 kHz až 4 GHZ:

Doporučené

Příslušenství

Reprosoustavy Evolution
€ 21 175

Jsou určeny pro velmi věrný stereo poslech. Při podání hudby se vyznačují extrémním množstvím detailů, vynikající lokalizací nástrojů a prostorovostí. Obsahují pouze jeden vysoce citlivý reproduktor doplněný unikátní hornovou ozvučnicí.

Inspirováno minulostí, formováno přítomností.

 

Reprosoustavy Euphoria
€ 16 618

Originalitou řešení, optimalizací ozvučnice bez konstrukčních kompromisů, množstvím testů podložených měření vznikly reprosoustavy, které přináší velmi detailní poslech s mohutnou basovou složkou. Tyto unikátní high end reprosoustavy využívají ideálních vlastností širokopásmového reproduktoru. Vyznačují se detailním přednesem, vynikající prostorovostí a lokalizací nástrojů.

Okuste dokonalost podání nejjemnějších detailů.

Power Distributor RD-PD16-6
€ 983

Je síťový distributor napětí navržený přímo pro napájení audio komponentů. Obsahuje jednostupňový EMI filtr, který účinně filtruje dnes často přítomné symetrické rušení. Precizní zpracování a design v kombinaci hliníku a dřeva pojí tento distributor se zbytkem našeho portfolia.

Robustní řešení nejen pro napájení audio sestav.

Elektronkový zesilovač PrimaLuna EVO 200
€ 3 475

Nabízí vynikající poměr ceny a kvality. Tento uznávaný zesilovač poskytuje nadstandardní vyváženost zvuku, vynikající prostorovost a zřetelnost.

Přesvědčte se na vlastní uši.

Síťový filtr RD EMI Neutralizer 4,6 kW

Recenze a videa

Daniel Březina

"Rožnovská značka RDacoustic" ... " jak sami její zástupci říkají, pasou v reprodukci po jemnosti detailů a celkové bezprostřednosti. Do výrobního portfolia si nicméně našel nejnověji cestu i síťový filtr, což dává smysl, zamyslíme-li se nad stále více znečištěným elektrickým rozvodem v běžných domácnostech (což má pochopitelně vliv na kvalitu reprodukce). Když se navíc dozvíte, že konstruktér značky už dlouhá léta pracuje právě v elektro oboru přímo zaměřeném na návrhy průmyslových síťových filtrů, vše zapadne na své místo."


Možná ještě nevíte

Otázky a odpovědi

Proč filtrovat napájení?

Elektromagnetické rušení EMI (electromagnetic interference), neboli „elektrosmog“ je všude kolem nás. V zalidněných městech, ale i na malých vesnicích přijímáme signál několika mobilních operátorů, naladíme rádio nebo televizi. Elektromagnetické vlnění se šíří jak vzduchem, tak napájecí sítí. Vysílače fungují v širokém kmitočtovém rozsahu od 1,5 MHz až do stovek GHz. Nižší frekvence se lépe přenášejí po rozvodné síti, ale i zde najdeme spoustu frekvencí vysokých.

Dnes téměř všechna zařízení obsahují spínané zdroje. Ty jsou společně s dalšími součástkami velkým znečišťovatelem elektrické rozvodné sítě. Tu sdílíte i s vašimi sousedy. Rušení od spínaných zdrojů (uvažme tepelná čerpadla, měniče solárních a větrných elektráren, nabíječky, TV, počítače, Wi-Fi a další spotřebiče jako například fény či mikrovlnné trouby) se přenáší po rozvodné síti až do vašich citlivých audio komponentů. Všechny spotřebiče by měly splňovat limity vyzařování, které definuje norma EN-61000-6-3. Rušení se ale od všech spotřebičů připojených k síti sčítá.

Citlivost lidského ucha

I když lidský sluchový aparát nemůže konkurovat netopýřímu, psímu, nebo kočičímu sluchu, i tak je velmi citlivý. Udává se, že slyšíme v rozsahu 20 Hz až 20000 Hz s citlivostí sluchu od 0 dB (práh slyšitelnosti) do 130 dB (práh bolestivosti). Jednotka akustického tlaku dB je logaritmická. Nejjemnější slyšitelný detail má akustickou intenzitu 10−12, což je jedna biliontina W/m2 (wattu na metr čtvereční), v porovnání s velmi hlasitou diskotékou 120 dB , která má akustickou intenzitu 1 W/m2.

Bilion, nebo milion milionů: tak obrovský rozsah jsme schopni slyšet. Dáme-li na hromadu milion mincí a těchto hromad budeme mít milion a všechny je dáme na jednu hromadu, přihodíme-li nebo ubereme jednu minci, tento neuvěřitelně malý rozdíl je schopné lidské ucho zaznamenat. I malý přírůstek v rušení, zesíleném zesilovačem spolu s užitečným signálem, bude slyšitelný.

Proč by nás měly zajímat vysoké frekvence?

Lidský sluch je fyziologicky omezen frekvencí 20 kHz a vyšší frekvence náš sluchový aparát není schopen zaznamenat. V mládí slyšíme frekvence vyšší, s přibývajícím věkem slyšitelná frekvence snižuje. Nemůžeme slyšet například frekvenci 1 MHz, ale můžeme slyšet a slyšíme nízké frekvence modulované na frekvencích vysokých. Na stejném principu funguje amplitudová modulace u rádia, kde se nízké slyšitelné frekvence modulované na vysoké frekvenci přenášejí vzduchem – AM vysílání. A stejně jako vzduchem se vysoké frekvence šíří i dráty elektrického vedení.

Šum na pozadí

Šum, hluk, neboli znečištění je všudypřítomné. V elektrotechnice je to elektrický signál korespondující s akustickým šumem, nebo vizuální šum viditelný jako velké zrno na digitálních fotografiích či videosnímcích. EMI Neutralizer výrazně redukuje elektromagnetické rušení – šum ze sítě. Vyniknou i ty nejjemnější detaily v hudbě, které jsou jinak skryty v oblasti šumu.

Neměla by být elektroinstalace v domě schopna zastavit jakékoli přepětí?

Úder blesku je zodpovědný za největší procento poškození a zničení elektrických zařízení. Příslušné přechodné jevy jsou příliš rychlé na to, aby zareagoval jistič nebo trubičková pojistka. Hořící vlákno v pojistce vytvoří plazmu, která je vodivá, a pulsní proud v řádech tisíců ampér se dostane až na spotřebič.
Ochranu před přepětím popisuje norma EN 61643-11:2012. Pokud je podle ní provedena elektroinstalace, proti většině případů přepětí byste měli být ochráněni. Norma říká, že zapojeny musí být tři stupně přepěťové ochrany. Mezi každým z nich by mělo být alespoň 10 m kabelu. To proto, aby se při nárazovém proudu blesku (proud roste rychlostí až 1000 V/μs) uplatnil sériový odpor a indukce a energie blesku se rozložila tak, aby jednotlivé stupně ochrany fungovaly na charakter výboje, na který jsou konstruované. Pokud by například byly všechny tři stupně ochrany v jednom rozvaděči vedle sebe, nefungovaly by. V našem filtru jsou všechny tři stupně, odděleny indukčnostmi, takže fungují pohromadě v jednom komponentu.

Jaký je rozdíl mezi RD Power Filterem a RD EMI Neutralizerem?

RD Power Filter je jednostupňový síťový filtr s integrovanou přepěťovou ochranou. Jeho maximální přenášený výkon je 500 W a slouží pro nápájení jednoho komponentu. RD EMI Neutralizer poskytuje navíc další tři filtrační stupně (celkem tedy čtyři) včetně galvanického oddělení Ultra Low Noise transformátory pro každý audio komponent zvlášť.

Harmonické složky aneb není harmonická jako harmonická

Při technickém výkladu zákazníkům, že náš filtr filtruje také harmonické složky sítě, často slýcháváme „Já ale nechci filtrovat harmonické“. Ano, zde je potřeba rozlišit harmonické složky v hudbě (v užitečném signálu) a harmonické složky v síti. Harmonické složky zvuku obsažené v užitečném signálu samozřejmě nefiltrujeme. Filtr omezuje parazitní harmonické složky proudu v napájecí soustavě.

Nesmíme zaměňovat harmonické složky užitečného signálu, které jsou obsažené v hudbě a parazitní harmonické složky, které se vyskytují v síti. Harmonická složka znamená násobek základní frekvence. V síti se jedná o deformaci proudu vůči napětí (od 50 Hz až do frekvence 9 kHZ), kterou vytvářejí usměrňovače, nebo vyšší harmonické vzniklé při spínání. To jsou opět frekvence v násobcích frekvence základní; například u měničů spínací frekvence 16 kHz může jít až o stovky MHz. Míru celkové deformace proudu popisuje obecně parametr nazvaný celkové harmonické zkreslení (THD).

Vybrané příspěvky

Z našeho blogu

K čemu Síťový filtr pro Audio?
23. 1. 2018

Je dnes externí Síťový filtr pro Audio vůbec k něčemu? Proč není kvalitní síťový filtr součástí většiny spotřební elektroniky? Proč nás má zajímat vysokofrekvenční rušení, když ho neslyšíme, ani nevidíme?

Měření síťového rušení v praxi
23. 11. 2019

Zajímá vás, jaké rušení se vyskytuje v rozvodné síti? Proč se vůbec zabývat filtrací napájení? Pro názornost jsem měření provedl na čtyřech různých místech. Pro porovnání byl zvolen klasický EURO kabel a RD Power Filter.

Kvalita zemnění nejen pro audiofily
18. 1. 2020

Jak a proč kvalita zemnícího potenciálu ovlivňuje naši audio sestavu a jak můžeme zemnící potenciál vylepšit.

Přihlaste se

Odběr novinek

Dáme vám vědět o naší účasti na výstavách, o nových recenzích a produktech, o nových místech, kde si můžete reprosoustavy poslechnout, nebo o nových příspěvcích na našem blogu. Nebudeme vám posílat spam.