Audio blog

Píšeme nejen o novinkách z audio světa, ale také o problematice, která se dotýká našich výrobků, o nepříliš známých pojmech z oboru elektrotechniky, nebo třeba o zažitých pověrách bez technického opodstatnění. Dočtete se také o nových a precizních nahrávkách, které se nám líbí.

Luxusní brokát v kombinaci s netradičním akustickým řešením
24. 4. 2023

 

Zajímáte se o moderní trendy ve funkčním interiérovém designu? Dáváte přednost vysoké kvalitě před průměrností? Potom je následující článek určen právě vám. Tradiční využití látek v interiéru, zde konkrétně luxusního brokátu, doplňujeme o užitnou funkci: akustickou optimalizaci moderního interiéru. Dostane se tak na vysvětlení základů akustiky a způsob, jak luxusnímu brokátu přidat další velmi důležitou leč neviditelnou hodnotu – akustickou pohltivost.

Síťový filtr F4SX pro audio
28. 4. 2021

Dozvíte se, proč je dnes kvalitní síťový filtr pro audio nutností, proč používáme nejmodernější nanokrystalické materiály, jaký má pasivní síťový filtr přínos pro audio a další zajímavosti.

Šum na pozadí v audiu
1. 8. 2020

Naše nové poslechové studio neslouží jen pro poslech hudby, ale poskytuje nám také dostatečný prostor pro různé experimenty a měření. Tento článek se bude zabývat měřením šumu audio sestavy ve slyšitelném spektru, kde mikrofonem měříme šum vycházející přímo z reproduktoru. Porovnávat budeme reálný šum zesilovače, který je napájen přímo ze sítě a potom přes síťový filtr RD EMI Neutralizer.

Příběh vzniku poslechové místnosti 4: ladění akustiky
15. 5. 2020

Přinášíme vám obsáhlé pojednání nejen o akustice. Referenční poslechová místnost v Rožnově pod Radhoštěm stojí za to navštívit. Získali jsme prostory, ve kterých jsme mohli realizovat stavební úpravy pro splnění našich náročných požadavků s cílem dosáhnout co možná nejlepší akustiky a referenční poslechový prostor.

Příběh vzniku poslechové místnosti 3: QRD67H – hybridní difuzor
2. 5. 2020

Dokončili jsme třetí krok ke vzniku špičkového poslechového prostoru. Téměř přes celý strop se rozkládá hybridní akustický difuzor. Snažím se ho vyfotit, ale ani širokoúhlým 10mm objektivem ho nezaberu celý.

Příběh vzniku poslechové místnosti 2: stavební práce
21. 4. 2020

Druhý krok ke vzniku vysněné poslechové místnosti máme za sebou.

Příběh vzniku poslechové místnosti 1: cíle
17. 3. 2020

Do rukou se nám dostává prostor, ve kterém budeme mít možnost realizovat stavební úpravy s cílem dosáhnout ideálních proporcí místnosti a co možná nejlepšího poslechového prostoru. Články budou vznikat postupně, bude v nich spousta akustických i elektrických měření a dokumentace průběhu stavby.

Kvalita zemnění nejen pro audiofily
18. 1. 2020

Jak a proč kvalita zemnícího potenciálu ovlivňuje naši audio sestavu a jak můžeme zemnící potenciál vylepšit.

Měření síťového rušení v praxi
23. 11. 2019

Zajímá vás, jaké rušení se vyskytuje v rozvodné síti? Proč se vůbec zabývat filtrací napájení? Pro názornost jsem měření provedl na čtyřech různých místech. Pro porovnání byl zvolen klasický EURO kabel a RD Power Filter.

Za jeden produkt zasadíme jeden strom
2. 11. 2019

Pro mě, jako rekreačního horolezce je ochrana přírody samozřejmostí. Jako firma bereme toto téma vážně.  Neneseme se pouze na vlně ekologie, my do ní reálně zasahujeme.

Teorie akustiky – chování zvuku v uzavřeném prostoru
30. 3. 2019

Pro pochopení chování zvuku v uzavřeném prostoru se neobejdeme bez trochy teorie.

Akustika místnosti nejen pro audiofily
30. 3. 2019

Ani se sebedokonalejší audio sestavou nedosáhnete dobrého výsledku v mizerných akustických podmínkách. Zajímá vás, jak zlepšit akustiku místnosti?

Vnímání hudby – člověk není stroj
14. 5. 2018

Proč je pro náš sluch nelíbivá čistá sinusová křivka? Jak vlastně vnímáme pocit yukryté v hudbě?

K čemu Síťový filtr pro Audio?
23. 1. 2018

Je dnes externí Síťový filtr pro Audio vůbec k něčemu? Proč není kvalitní síťový filtr součástí většiny spotřební elektroniky? Proč nás má zajímat vysokofrekvenční rušení, když ho neslyšíme, ani nevidíme?

Audio a EMC
22. 1. 2018

Co je to „elektromagnetická kompatibilita“? Slouží dnes k něčemu, nebo se snad jedná o přežitek? Proč Audio a EMC spolu úzce souvisí? Proč většina spotřební elektroniky nevydrží úder blesku

Skin efekt existuje
19. 1. 2018

Je pojem „skin efekt“ve světě audiofilů pouze „vúdú klamem“, nebo má tento jev popsaný v roce 1892 J. C. Maxwellem skutečně vliv na reprodukci hudby?

Válka dynamického rozsahu
22. 12. 2017

Bude to téměř devět let, co Ian Shepherd vyhlásil den dynamického rozsahu. Změnilo se něco?

Novodobá renesance hornové ozvučnice
20. 12. 2017

Princip hornové ozvučnice je znám velmi dlouho. Mayové, Keltové i Egypťané (dokonce již v předdynastickém období) dokázali využít fyzikálních vlastností zvířecího dutého rohu

Musica Nuda
7. 12. 2017

Nekonvenční italský duet Musica Nuda – Petra Magoni a Ferruccio Spinetti – vydali v roce 2011 album Complici.

Přihlaste se

Odběr novinek

Dáme vám vědět o naší účasti na výstavách, o nových recenzích a produktech, o nových místech, kde si můžete reprosoustavy poslechnout, nebo o nových příspěvcích na našem blogu. Nebudeme vám posílat spam.